Penkkis-tävlingen

piffpuff_610_02
Bilden: de här söta ekorrarna, Piff&Puff, fick vi fota på Korsholms gymnasie-gård under Penkkis 2011.

 

Österbottens abiturienter (avgångsåret i gymnasiet) är ju kända för att klä ut sig på bänkskuddardagen, alltså dagen innan de får ”ledigt” för att läsa till studentexamensskrivningarna. Och visst vore det kul att se hur andra gymnasiers abin ser ut på Penkkis-dagen?


Så därför tänkte Decibel nu ordna en liten tävling. Skicka in ett foto på den mest lyckade, smartast uttänkta, snyggaste eller fånigaste dräkt du ser på Penkkis-dagen – eller varför inte på din egen dräkt? Vi samlar alla bidragen på portalen och så får andra gå in och se dem och rösta på dem.Tävlingstiden har gått ut!

Resultat:

På grund av att endast ett bidrag kunde godkännas (de andra bland annat kom från gymnasier utanför Decibel-området) utser vi vinnaren redan nu: Heidi Ingo från Korsholms gymnasium med bidraget "Dead riding hood":

dead_red_riding_hood_500_01


Det vinnande bidraget en stor goodybag full med smått och gott som till exempel kan avnjutas under studentskrivningarna ;)

Ett specialutnämnande måste vi ändå ge åt Alexandra Lehtonen från Vasa Övningsskolas gymnasium för hennes "Edward Scissorhands":

edward_scissorhands_500


Lycka till - med studentexamen också - hälsar ungdomsinformatörerna Liselott, Sanna och Jenny

 
elvis__cowboy_200

... och här ett par stiliga herrar som vi också fick fota ifjol.


PS: Nästa år ordnar vi troligen tävlingen igen, så lägg det bakom örat om du är/känner någon Abi 2013!