Proteintillskott och kreatin mm?

27.01.2025
Hej! Är det bra att ta proteinpulver, kreatin och andra proteintillskott (som proteinbars osv) om man är ganska ung men tränar ganska mycket, speciellt styrketräning? Eller finns det några risker med det? Hur ser rekomendationerna ut? Är det någon skillnad för flickor eller pojkar? m

Näringsrådgivare och sjukskötare Anna svarar

30.01.2025

Hej, bra fråga!

Det är ingen skillnad på pojkar och flickor. Vanlig mat rekommenderas. 

Vill man äta tex proteinbars så skulle jag rekommendera att jämföra med tex en vanlig chokladstång, innehåller den faktiskt mer protein och hur är det med sockret? Är det som godis? Vad är prisskillnaden? 

En bra proteinbar, en banan och ett mjölkglas är ett bra mellanmål eller kvällsmål. Men det går bra att byta proteinbaren mot en smörgås. På språng kan det ju vara enkelt. 

Protein är väldigt trendigt men vi får i oss det vi behöver om vi äter vanligt och tillräckligt åtminstone fem gånger per dag. 

Ibland har alltså dessa livsmedel en plats men ofta kostar de bara onödigt mycket utan att tillföra något speciellt. 


Vänlig hälsning, Anna

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Mat

E de farlit att äta fö myki hönsägg?
Om man tränar myki e de nån skillnad på hu myki fett & ldl å sånt man får i sig?
Läs mera

Hu myki protein e de i ägg? Kan ni ge andra ex på proteinrik mat, annat än kött?
Läs mera

När man röstar i eurovision ska man då skicka 05 eller 5 på sms om man som exempel vill rösta på nummer 5?
Läs mera

Hej decibel! Ja tränar 4-6 ggr i veckan (=duschar ofta), hu ofta ska ja tvätt handdukana om ja ha olika fö håre å kroppen?
Läs mera