Brun och långvarig mens efter p-piller

17.09.2017
Hej! Jag började äta p-piller i början av denna sommar efter flera års uppehåll pga av biverkningar. Jag fick utskrivet neovletta men apoteken har bara kunnat gett mig vinelle med samma verksamma ämnen. Min mens har alltid varit regelbunden, 5-7 dagar, ljusrosa till en början och stark flöde i mörk rött i 3 dagar med avslutande koagulerat brunt blod. Mensvärk under första halvan av blödningstiden. Nu när jag äter p-piller så var första mensen 12 dagar lång med nästan bara brunt blod och nu påbörjas min andra mens med p-piller och återigen bara brunt blod och kraftig mörk röd mens. Idag har jag blödit i 8 dagar och det jag undrar är om detta är normalt eller om jag måste söka hjälp? Liselott
luckan

UngInfo svarar

21.09.2017

Hej,

Du skriver att du fått utskrivet Neovletta, som i alla fall i Sverige är ett kombinations p-piller (levonorgestrel och etinylestradiol) och i Finland finns samma medicin bl.a. under namnet Microgynon. Vinelle (i Finland t.ex. Zarelle, Cerazette) som du tydligen i stället fått, är däremot en typ av minipiller, dvs. det innehåller endast det progestinliknande ämnet desogestrel.

Med minipiller är det vanligare att man till en början har störningar i blödningen, men vanligtvis brukar situationen normalisera sig under de första 6 månaderna. Senast kring julen-nyåret tycker jag att du kan fundera på att byta preventivmedel, om inte blödningsstörningarna har lugnat ner sig till dess. Nu framkommer det inte om blödningarna även är rikliga eller om de bara är utdragna, men om du har symptom på anemi (t.ex. trötthet, speciellt vid ansträngning), kan det vara värt att vara i kontakt med hälsovårdscentralen för att kontrollera hemoglobinnivån. Om du blöder så rikligt att hemoglobinet sjunker är det bra att en läkare tar ställning till din situation.

Det du beskriver låter alltså inte direkt som något farligt eller onormalt, men det gäller att känna efter hur du mår och följa med hur blödningarna fortsätter de närmaste månaderna. Om du trots allt inte längre orkar följa med situationen tycker jag att du redan tidigare ska vara i kontakt med en hälsovårdare/läkare för att diskutera saken.

Lycka till och höstiga hälsningar,

Sofia Eriksson
Läkare

Trevlig onsdag!

:) Maria
Ungdomsinformatör
Ungdomsakademin Luckan i Åbo

Vår samarbetspartner Ungdomsakademin har svarat den här frågan. Frågan och svaret kommer att synas också på Ungdomsakademins Fråga-tjänst.

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Hej! Kan mellanblödningar bero på bv? Efter min behandling för bv har de försvunnit. Har haft klamydia men efter behandling för det har dem inte försvunnit.
Läs mera

Rekommenderar ni att ta hormonspiral? E de så att man får int nå mens om man har de? Tar de jättesjukt att sätta in en sån? Hu får man en sån?
Läs mera

Hej

Jag undrar om ni har några tips på nå bra mens-tracking app? Gärna någon som inte kostar men endå har flera bra funktioner.
Läs mera

Hej Decibel! Ja har några frågor om tamponger

Kan man ha 2 tamponger efter varandra att man tar ut en å lagar en ny genast efter?

E de större risk fö tss desto större absorbation man har på tampon...
Läs mera