Magkatarr? Illamående

17.01.2020
Hej!

(se övriga fältet)

Låter detta som magkatarr? Kan jag göra något själv för att må bättre?
Eller kan det vara något annat? mår illa
luckan

UngInfo svarar

22.01.2020

Hej,
Magkatarr (eller på ”läkarspråk” gastrit och dyspepsi) används oftast för att beskriva besvär i övre buken, dvs. i området för magsäcken/övre tunntarmen. Ofta beskrivs symptomen som värk i övre delen av magen, därtill kan illamående och en tryckande svullen känsla förekomma. Ofta beror det på en irritation av magsäckens/tunntarmens slemhinna, vilket kan uppkomma bl.a. efter en rikligare användning av inflammationsdämpande värkmedicin (som t.ex. Burana och Ibumax) eller kortisontabletter. En infektion av Helicobacter pylori kan också orsaka irritation av slemhinnan, vilken med tiden ger liknande symptom. Infektionen är vanligare bland personer med koppling utomlands (t.ex. invandrare) och hos äldre personer i Finland.
Om du har tagit värkmedicin ett tag och sedan får magsymptom är det bäst att lämna bort värkmedicinen (om möjligt) och se om magen lugnar ner sig av sig själv. Från apoteket kan man också köpa receptfritt små förpackningar av protonpumpshämmare (PPI), som minskar på syrautsöndringen i magen och därmed lugnar ner irritationen av slemhinnan -> lindrar symptomen. Kaffe kan ofta irritera magen, så det kan vara bäst att undvika så länge som magen känns konstig. Om det trots allt inte hjälper efter några dagar är det bäst att kontakta t.ex. hälsovårdscentralen.
Hälsningar,
Sofia Eriksson
Läkare

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.