Tog hål i öronen när jag var 7 år gammal första gången om har aldrig haft problem med hålen. Förra sommaren (2016) var jag och simmade i smutsigt vatten och öronen blev ordentligt infekterade. Jag hade alltid haft silver örhängen före det och var nu tvungen att byta till kirurgstål, som påstods vara 100% hypoallergeniska. Det gick fint två veckor och så började öronen blöda och det rann var ur dem. Jag tog en paus med örhängen tills december och testade ha under skolans julfest, efter 2 timmar var mina öron så irriterade att jag var tvungen att ta ut örhängen och var rann ur dem resten av kvällen. Efter detta tog jag en paus tills april 2017, kunde ha dem i två dagar och så gick det åt skogen igen. Nu har jag sen dess inte haft i några örhängen och hålen har börjat växa ihop.
Jag har alltid varit noga med hygienen. Har alltid tagit ut dem när ja sover, jag putsar öronen samt örhängen regelbundet men ändå hände det här, 9 år efter att jag tog hålen. Sökte aldrig hjälp av någon sakkunnig och pickade nya hål själv när de hade vuxit ihop en bit med ett örhänge.
Nu funderar jag om ni tror det kommer fungera om jag pickar "nya" hål hos någon professionell? Kan man allergitesta sig någonstans ifall infektionen har lett till allergi? Dock så har jag ett halsband med nickel i sig och en silverring jag använder dagligen och de har inte gett några allergiska reaktioner. Mina vänner påstår att det kan funka att ta hål i dem på nytt. Men är det för tidigt att göra det nu eller bör jag avvakta?

Stina svarar
Hej.
Det var en orsak till första infektionen att bada i smutsigt vatten, men var det kallt eller blåsigt kan det lika bra vara det som orsakade problemet.Nu är det ju även så att rengöra tidigare använda smycken inte gör dem helt sterila. Där finns kanske en orsak till nästa problem period med öronhålen. Eller igen om du varit utsatt för drag och kallt. Kroppen är också i olika balanser i olika skeden av livet vilket också påverkar läkning. Skötselvård av öronhål som krånglar kan även ibland bero på över bearbetning och för mycket putsning. Om man tar i och ur smycket under läkningsperiod finns risk att man rispar nya sår i hålet. Du nämner att du kan ha andra smycken så förutsättningarna verkar nog okey för att din kropp ska klara öronhål. På grund av dina tidigare problem rekommenderar jag dig att gå till en professionell som gör hålen och som kan ge dig instruktioner hur du tar hand om sårvården av öronhåltagningen. Typen av smycken har också en stor inverkan på resultatet.
Med vänlig hälsning, Tattoo Fashion Studio
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar