kostar abort för ungdomar

14.04.2020
Hej jag undrar om abort kostar för ungdomar i korsholm. Man kan ju göra abort utan att ens föräldrar vet om det men ifall det kostar hur skall man ha råd med det och vad skall man göra då? Berätta allt ni vet om abort och om de gör sjukt och hur länge tar det sjukt efter åt och hur länge tar det att göra en abort. Alltså vill veta allting panikslagen brud
Tessi klippt

Terveydenhoitaja ja seksuaalineuvoja Tessi Vastaa

15.04.2020

Hej.

Då man skall göra en abort så innebär det att man gör ett besök vid en poliklinik på sjukhuset, så det innebär att man betalar en poliklinikavgift. Hur mycket den är kan variera lite mellan olika sjukhus men t.ex. på Vasa Centralsjukhus är den 41,20 euro - så med andra ord är det det man betalar för en abort.

Du kan läsa mer om abort här.

Så om du nu är gravid så kontaktar du preventivrådgivningen på din hemort. Kontaktuppgifterna dit hittar du på nätet. Du kommer att få en remiss till provtagning på hvc (urinprov) och efter det får du träffa en läkare som skriver remissen till sjukhuset.

Jag förstår att det kan kännas jobbigt att berätta om saken för dina föräldrar, och med tanke på din ålder så är de fortfarande ansvariga för dig (trots att du har självbestämmanderätt i medicinska frågor). Hur som helst så behöver du någon som följer med dig till sjukhuset och någon som hämtar dig därifrån och (om aborten görs hemma) övervakar dig under tiden.

Hur ont det gör beror lite på hur långt gången graviditeten är, men vid behov kan man ta värkmediciner. Det är främst under själva "utdrivningen" som det gör ont, men smärtan håller inte i sig med samma intensitet hela tiden. Det gör inte lika ont som en förlossning - men ofta mer ont än en vanlig mens. Redan dagen efter aborten är smärtan nästan borta, eventuellt kan man känna lite ömhet - ungefär som mensvärk.

Jag rekommenderar att du ringer till preventivrådgivningen så fort som möjligt så att de får boka en tid åt dig. De kan också svara på alla de frågor du har.

Kram

Tessi

Kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.

Kysy oma kysymys

Lähetä kommenttisi

HUOM! Esitä kysymyksesi kysy pois-osiossa.

Hej, kan man göra en ablation på livmodern i finland? Isf hur gammal måste man vara och måste man ha barn innan det?
Lue lisää

Hej bästa Tessi! Jag tog norlevo för två månader sen och sista vecka februari tog jag sockerpiller på min p piller så se jag om mens kommer ( mens kom) och i mars mens kom inte och idag det är mitt ...
Lue lisää

Varför kan man inte skippa mensen hela tiden nör man använder p piller eller p plåster? Det ör ju inte en riktig mens och på google står det att man kan men ni säger att man inte ska göra det varför?
Lue lisää

Är det normalt att inte få sin mens när man går på p-piller efter som jag är på min 3 karta nu och har inte alls fått min mens under de 2 senaste kartona är ny med p-piller. Förut hadde jag svår mens
Lue lisää