Mellanblödningar och p piller problem

16.08.2017
Hej!
Jag har hoppar över min mens nu två gånger mha p piller. Men nu har jag börjar få mellanblödningar ganska ofta. Så jag googlade vad jag skulle göra och fick fram att jag skulle börja med sockerpillrerna. Så det gjorde jag nu ikväll (och tre dagar till).
Är jag endå skyddad mot graviditet? Jag var ju som mitt i kartan.
Och när jag har tagit mina fyra sockerpiller. Ska jag börja dör jag slutade på den jag använder just nu eller börja på en ny?
Tacksam för svar <3 mensapan
Tessi klippt

Terveydenhoitaja ja seksuaalineuvoja Tessi Vastaa

17.08.2017

Hej.

Mellanblödningar är vanliga om man äter flera kartor efter varandra utan paus, så inget konstigt där. Och enklaste sättet att hantera det är att ta paus/sockerpiller. Eftersom du inte har haft något avbrott i hur du har ätit dina piller så är du ändå skyddad under pausen.

Jag föreslår att du skulle börja på en helt ny karta efter sockerpillren, så är det lättare att komma ihåg när en full cykel har gått och det är dags för nästa paus. Men släng inte den påbörjade kartan utan spara den så att du har några extra piller om det skulle behövas i något skede.

Kram

Tessi

Kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.

Kysy oma kysymys

Lähetä kommenttisi

HUOM! Esitä kysymyksesi kysy pois-osiossa.

Hej bästa Tessi! Jag tog norlevo för två månader sen och sista vecka februari tog jag sockerpiller på min p piller så se jag om mens kommer ( mens kom) och i mars mens kom inte och idag det är mitt ...
Lue lisää

Varför kan man inte skippa mensen hela tiden nör man använder p piller eller p plåster? Det ör ju inte en riktig mens och på google står det att man kan men ni säger att man inte ska göra det varför?
Lue lisää

Är det normalt att inte få sin mens när man går på p-piller efter som jag är på min 3 karta nu och har inte alls fått min mens under de 2 senaste kartona är ny med p-piller. Förut hadde jag svår mens
Lue lisää

Hej, jag undrar vilka mediciner man inte får ta med p-piller?
Lue lisää