Orolig tjej!

11.04.2012
Hej decibel! Jag och min kille har haft sex förra veckan, nu är min mens försenad med 2-3 dagar, har hafft den regelbunden 2 ggr. Vi hadde skyddat sex (kondom). Är ja gravid ?
Är lite underlig i magen men det tror jag är pågrund av att jag är rädd och orolig.
Är ja gravid ?
Orolig!
30.04.2012

Hej!

Förlåt att du fått vänta lite på svar - den här typen av frågor vill vi svara på så snabbt vi bara kan, så att du ska slippa behöva vara orolig!!! Och hoppashoppashoppas att din mens redan kommit, så att du har kunnat andas ut. Men läs ändå svaret här, det kan vara bra att veta till nästa gång. Och läs även allt vi har skrivit om att ha sex under Information här till vänster, gå sedan under Kärlek&sex och SEX. Där finns proppfullt av saker man bara måste veta när man ska ha sex!

Hur som helst, så tror vi inte att du behöver vara orolig för att du ska ha blivit gravid nu. För det första så är kondom ett jättebra skydd. Använder man den bara enligt bruksanvisningen (läs kondomfakta under SEX) så kan man nog vara lugn. För även om något skulle gå snett, så ska det ju hände just precis vid tiden för din ägglossning. Sannolikheten är alltså ganska liten, även om det alltid finns en risk.

Att du är underlig i magen - om du är det ännu och mensen inte kommit - beror antingen på, precis som du gissar, att du är orolig, eller på något helt naturligt som luft i magen. Det är supervanligt att tjejer som är rädda för att de ska ha blivit gravida oroar sig så starkt att kroppen reagerar på det genom att skjuta upp mensen. Alla starka negativa känslor som man har en lite längre tid kan påverka mensen, även tex studentskrivningar, resor, stress eller till och med stora gräl. Vissa tjejer är känsligare än andra för spänningar, helt enkelt. När man lugnat ner sig, tex genom att ha tagit ett graviditetstest och sett att man faktiskt inte är gravid, då brukar mensen komma tillbaka av sig själv.

För det tredje, så är det supervanligt att mensen inte alls är regelbunden den första tiden efter att man fick den första mensen. Det kan hålla på att klotta och hoppa och ha sig i upp till ett år - och vissa kvinnor får aldrig riktigt regelbunden mens. Så det kan vara helt naturligt att du först har regelbundet, men vartefter du växer och mognar, så ändrar hormonerna i kroppen och då kan den vara oregelbunden ett tag.

Så vi tippar på att du inte är gravid och vi tippar på att det finns helt naturliga förklaringar till att mensen är försenad. Men har den inte kommit inom en månad, så ska du absolut gå och ta ett graviditetstest! Att ta graviditetstest när man är orolig är en lika naturlig del av sex som förspelet är och har man sex är man också mogen att ta ansvar för skyddet och testandet.

Men som sagt, vi hoppas att mensen redan kommit :)

Hälsar ungdomsinformatören Liselott

Kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.

Kysy oma kysymys

Lähetä kommenttisi

HUOM! Esitä kysymyksesi kysy pois-osiossa.

Hej bästa Tessi! Jag tog norlevo för två månader sen och sista vecka februari tog jag sockerpiller på min p piller så se jag om mens kommer ( mens kom) och i mars mens kom inte och idag det är mitt ...
Lue lisää

Varför kan man inte skippa mensen hela tiden nör man använder p piller eller p plåster? Det ör ju inte en riktig mens och på google står det att man kan men ni säger att man inte ska göra det varför?
Lue lisää

Är det normalt att inte få sin mens när man går på p-piller efter som jag är på min 3 karta nu och har inte alls fått min mens under de 2 senaste kartona är ny med p-piller. Förut hadde jag svår mens
Lue lisää

Hej, jag undrar vilka mediciner man inte får ta med p-piller?
Lue lisää