
Terveydenhoitaja ja seksuaalineuvoja Tessi Vastaa
Hej,
På olika orter har man lite olika tillvägagångssätt då man skriver ut p-piller. Men på de flesta ställen tar man kontakt med preventivrådgivningen och går dit för att träffa barnmorskan som ställer frågor och på det sättet kommer fram till vilken typ av piller som skulle passa bäst. Den gynekologiska undersökningen görs med andra ord inte nödvändigtvis vis första besöket utan i många fall först då man ätit pillren ett tag och skall förnya sitt recept.
Det du skall komma ihåg är att gyn-undersökningen inte är ett "straff" utan en undersökning som görs för din skull, för att kolla att allting ser ut som det ska. De flesta tjejer är nervösa och tycker att det är obehagligt första gången vilket också barnmorskan/gynekologen är medvetna om så de är alltid försiktiga och hänsynsfulla. Ingen gynekologisk undersökning skulle göras emot din vilja och du kan inte tvingas till en undersökning.
Om du funderar på ett hormonellt preventivmedel så tycker jag att du skall ringa till preventivrådgivningen och tala med barnmorskan som kan berätta hur det går till i just din kommun. Men om du är frisk och inte har några problem med menstruationscykeln så tror jag inte att en gynekologisk undersökning är aktuell i detta skede.
Kram,
Tessi
Kommentit
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.
Lähetä kommenttisi