02.05.2018
Hej, jag har ätit p-piller i två månader nu och haft en sju dagars paus mellan kartorna och har det nu igen. Men när jag börjar äta på den tredje kartan hur snabbt är man skyddad för graviditet? Är man skyddad direkt man tar förta pilret? eller är man fortfarande skyddad under de 7 dagarna jag har paus från p-pillerna?
Terveydenhoitaja ja seksuaalineuvoja Tessi
Vastaa
Om Tessi:
Voi vastata seksiä käsitteleviin kysymyksiin aina itsetyydytyksestä, ekaan kertaan, ”miten pitäisi tehdä”, raskauteen, aborttiin, seksuaaliseen hyväksikäyttöön, sukupuolitauteihin jne, jne..
07.05.2018
Hej,
Om du har tagit dina piller alla dagar (förutom under pausen alltså) så är du skyddad hela tiden. Det är endast under de första sju dagarna man börjar med sina p-piller som man måste använda tilläggsskydd, efter det är man skyddad.
Så det är bara att köra på.
Kram
Tessi
Kommentit
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.
Lähetä kommenttisi