Jag vet att detta låter väldigt orimligt men finns det någon chans alls att han skulle kunna överlämnas till någon som håller på med just sånt här, med besök av mig hela tiden? Om det ens skulle finnas en liten chans för det så skulle han antagligen få väldigt svårt att trivas där eftersom han bara litar på oss här hemma, och det vill jag inte heller att han ska behöva genomlida. Så snälla ni, har ni något bra råd till vad jag ska ta mig till?
Kultursekreterare och hundägare Annica Vastaa
Hej!
Tack för din fråga. Jag förstår din situation och frustration. Arga hundar passar väldigt dåligt in i vårt samhälle.
Hur gammal är hunden? Unga hundar är ofta osäkra och kan överreagera på främmande situationer och uppleva situationerna skrämmande och hotande. Man brukar säga att hunden blir vuxen vid tre års åldern, då brukar de redan ha tillräckligt bra självförtroende och så pass mycket erfarenhet att nya situationer, människor och platser inte gör dem osäkra. Valpar och unga hundar behöver massor av positiva erfarenheter för att kunna utvecklas till balanserade och harmoniska vuxenhundar. Hunden ska få träffa andra vänliga hundar, lära sig ett gott hundspråk, umgås med människor som bemöter dem väl, klara av olika spännande situationer och få beröm av sina ägare.
En schäfer kräver mycket av sin ägare. Man behöver t.ex. vara konsekvent i uppfostringen, ge hunden mycket varierande motion, låta hunden lösa problem och ge dem mycket tankearbete. En schäfer ska gärna aktiveras med ett stimulerande hobby eller en arbetsuppgift.
Gällande det du berättar om er hund så är min första tanke att ni borde låta en veterinär undersöka honom. Sjuka hundar är ofta arga och reaktiva. Det kan vara svårt att upptäcka att hunden har smärta. Inom rasen, schäfer, förekommer en hel del ärftliga sjukdomar, bland annat skelettsjukdomar och tumörer som kan vara väldigt smärtsamma för hundar. Känner ni till hundens släktingar? Hurudant lynne har de? Är det brukshundar eller utställningshundar? Det är stor skillnad inom rasen. Utställningshundarna lider i regel mera av ärftliga sjukdomar och ryggproblem. Båda varianterna behöver mycket engagemang av dess ägare, brukshundar är utrustade med stor motor och arbetslust som de behöver få utlopp för.
Hoppas ni kommer fram till en hållbar lösning så fort som möjligt.
Hälsar Annica, ägare till två jakthundar
Kommentit
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.
Lähetä kommenttisi