Vuoto kuukautisten välillä

06.01.2019
Viikon kuukautisten loppumisen ja uuden pillerilevyn aloittamisen jälkeen unohdin ottaa pillerin. Voiko tiputtelivuoto johtua siitä? Huolissaan
Nuortenelama2

Nuorisotiedottaja, Nuortenelämä.fi Vastaa

18.01.2019

Hei ja kiitos viestistäsi!

Kysyt, voiko tiputteluvuoto johtua siitä, että unohdit ottaa pillerin uuden pillerilevyn aloittamisen jälkeen.

E-pillerit voivat hyvinkin liittyä tiputteluvuotoon. Tiputteluvuotoa voi kuitenkin esiintyä, vaikka pilleriä ei olisi unohtanut ottaa. En pysty sanomaan varmuudella, mistä juuri sinun tiputteluvuotosi johtuu. YTHS:n sivulta poimitut ohjeet: "Joskus, varsinkin ensimmäisten e-pillereiden käyttökuukausien aikana, saattaa esiintyä veristä ylimääräistä vuotoa (tiputtelua) silloinkin, kun käytät tabletteja säännöllisesti. Vähäinen vuoto ei ole huolestuttavaa, vaan voit jatkaa tablettien ottamista tavalliseen tapaan. Mikäli vuoto kuitenkin on kivulias, yhtä runsasta kuin kuukautisvuoto tai jatkuu yli viikon, ota yhteyttä lääkäriisi."

Jos tiputteluvuodot toistuvat jatkuvasti, voit silloinkin olla yhteydessä terveydenhuoltoon ja voit kokeilla, sopisiko jotkut toiset pillerit sinulle paremmin.

Täältä Väestöliiton sivulta voit lukea lisää tiputteluvuodoista, kuukautisista ja e-pillereistä: https://www.vaestoliitto.fi/nuoret/murrosika/tyton-keho/kuukautiset/valivuodot/


Terveisin, Riina | Nuortenelämä.fi

Kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.

Lähetä kommenttisi

HUOM! Esitä kysymyksesi kysy pois-osiossa.