Ett skumt konto ville följa mig idag efter att jag deltog i en tävling på Instagram som ett företag ordnade. Jag trodde först att det var företaget som ville följa mig så accepterade förfrågan. Samma sekund som jag accepterade insåg jag att det antagligen var ett bluffkonto så tog bort följaren. Efter en stund ville kontot följa mig igen men jag blockade då kontot. Under tiden jag funderade om jag skulle blockera elr inte så bör kontot namn. Tänker nu att det antagligen var det där konstiga kontot som låg bakom det?
Tack för hjälpen! Sandra

Poliisikonstaapeli Johanna Vastaa
Hej!
Att få konton på sociala medier hackade kan vara frågan om brottet dataintrång. Brottet i fråga är ett så kallat målsägandebrott och det finns ingen skyldighet att anmäla sådant till polisen, om man inte vill förstås. Polisen utreder målsägandebrott enbart ifall målsägande (alltså den som blivit utsatt för brottet) yrkar på straff åt gärningspersonen.
Om jag förstår rätt så har du fått ditt Instagramkonto tillbaks i din besittning. Om du ändå har straffyrkanden så kan du antingen anmäla om brottet elektroniskt åt polisen via polisens hemsida www.poliisi.fi eller genom att personligen besöka en polisstation. De flesta större polisstationer, som till exempel polisstationerna i Vasa och Jakobstad, håller brottsanmälningsmottagningarna öppna på vardagar mellan 8-16.15.
Det kan vara svårt att få fast en gärningsperson som hackat ett konto på sociala medier då personerna bakom brottet ofta befinner sig i utlandet. Ändå rekommenderar jag att du gör en brottsanmälan på något av ovannämnda sätt. Jag har nämligen lite svårt att förstå varför någon från utlandet skulle vilja hacka ett Instagramkonto, för det är inget som direkt kan ge gärningspersonen någon ekonomisk vinning. Det kan istället vara frågan om någon ”lokal förmåga” som är ute efter att retas med dig genom att ”stjäla” ditt konto
Mvh, Johanna
1 Kommentit
Sandra 30/03/2021 8:47am (4 vuotta sitten)
Hej igen! Såg nu att min text blev lite otydlig igår kväll när jag var uppstressad. I meddelandet som kom upp på Instagram stod det att jag antagligen hade blivit hackad och utsatt för nätfiskning. Vill också tillägga att jag har varit i kontakt med företaget som ordnade tävlingen och de sa att det var ett bluffkonto, alltså int de som låg bakom kontot. De har anmält bluffkontot. Jag har inte nämnt någonting om att jag blev hackad till företaget eftersom jag int kan vara säker på att det är bluffkontot som ligger bakom hackningen.
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.
Lähetä kommenttisi