bas i bil

26.04.2015
Hej. Jag är vet inte om ni vet svaret men skall fråga endå.

Jag tänkte kägga två stycken 2000W 12' subwoofer högtalare i bilen (saab 900) och jag undrade om det e är bäst att läga dem så de pekar bakåt i backluckan från en baslåda eller att de pekar upp och kmr in i bilen och andvänder backluckan som låda. Jag undrade också vad jag behöver för förstärkare och sånt för jag är inte så erfaren i dethär området.

Tack på förhand tb

Socionomstuderande praktikanten Sofia Vastaa

29.04.2015

Hej!

Enligt den info jag fått så är det bättre att lägga dem i en låda och så de pekar bakåt. Viktigt är då att lådan är bra gjord. Frågan om vilka förstärkare du behöver, skulle jag tipsa dig om att ta kontakt med någon HiFi butik och be dem hjälpa dig. Pröva t.ex. med Auto-Center Järn&Strömbäck Ab i Jakobstad eller Kaustisen konekeskus i Kokkola. 

Lycka till, hälsar socionomstuderande Sofia

Kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.

Kysy oma kysymys

Lähetä kommenttisi

HUOM! Esitä kysymyksesi kysy pois-osiossa.

Hej, hur mycket böter/konsekvenser kan man få för att köra motocross på vägen? Och är det lagligt att köra på isen på vintern? Om inte, hur mycket böter kan man få för det?
Lue lisää

Hej!
Vad innebär b1 körkortet i Finland?
Lue lisää

Får man ha mpr rör på monkey om man har kvar db killern och mopeden fortfarande åker samma hastighet.
Lue lisää

Är det lagligt att ha strypt cdi på sin moped
Lue lisää