
Terveydenhoitaja ja seksuaalineuvoja Tessi Vastaa
Hej,
Om du har tagit dina piller varje dag vid samma tid så finns det ingen anledning att tro att de inte skulle fungera som de borde. Med Slinda är det inte helt ovanligt att mensen kan bli oregelbunden eller försvinna helt. Så vitt jag kan förstå det på basen av det du skriver så har du bara haft mens en gång sedan du började med Slinda, så det är möjligt att de påverkar din kropp så att mensen inte nödvändigtvis dyker upp varje månad, men det är självklart att också stress/sömn/motion och kost kan påverka allting.
Om du är väldigt orolig över risken för att vara gravid så tycker jag att du skall testa dig för säkerhets skull, men på basen av det du skriver så tror jag inte att illamåendet eller kännsingarna i brösten beror på graviditet utan snarare på kroppens hormoner eftersom det inträffar under pausen (de gröna pillren).
Om någonting blev oklart är det bara att fråga.
Kram,
Tessi
1 Kommentit
… 14/08/2023 8:46pm (21 kuukautta sitten)
Under tiden för de gröns pillren har jag varit på semester vilket var stressigt för mig samt har jag ätit sämre vilket ofta påverkar min mage, har även under de dagarna sovit mindre och sämre. Vet inte om detta är något som påverkar. Har även lite ömma bröst nu när jag tar av bh:n på kvällen
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.
Lähetä kommenttisi