Slemmig och brun mens, graviditet?

21.01.2017
Jag hade i några dagar något konstigt slem ifrån underlivet, det var klumpigt och nästintill genomgskinligt. Sen efter jag haft så i ett par dagar kom min beräknade mens men den var inte som den bruka vara utan väldigt brun och även den slemmig och klumpig. (Haft såhär i 3dagar nu.) Min mens har inte sett ut så sen första mensen jag fick, vilket var i somras. (Har nämligen inte haft mens så värst länge än) Vad är detta? Och varför ser det ut såhär? Jag har nämligen sätt att dessa symptom kan vara tidiga symptom på graviditet. Kan man bli gravid igenom mäns kiss? För jag fick kiss på mitt underliv. Försökte torka bort med vatten och papper. Det som får mig att koppla detta till symptomen är att händelsen skedde tätt inpå detta konstiga med mensen. Seriöst nervös.
Nuortenelama3

Ungdomsliv.fi - Nuortenelämä.fi Vastaa

23.01.2017

Hejsan och tack för din fråga.

Du beskriver ett konstigt, klumpigt nästan genomskinligt slem, tycker nästan att det låter som slemmet som utsöndras när kvinnan har ägglossning. Under tiden för ägglossning förändras flytningen/slemmet. Det blir rikligare och ser väldigt segt ut och kan vara klimpigt. Ägglossningen sker mitt mellan två menser men ägglossningen är inte heller alla gånger regelbunden, utan den kan variera och ibland utebli helt och hållet. Alla kvinnor har vitflytning och den förändras under menscykeln.

Eftersom du inte haft mens så värst länge så kan det nog bara vara det som nu orsakar dig denna konstiga blödning och slembildning. Mensen är inte alla gånger helt regelbunden, blödningen ser heller inte alltid ut på samma sätt. Ibland om det kommer rikligt med blod, då kan det vara klart rött och komma blodiga klimpar. Om mensen är sparsammare så kan den vara brun eller nästan helt svart. Mensen kan också variera i blödningsdagar, ibland kommer det bara blod i några dagar sedan kan det vara paus en dag och sedan kan det blöda litet igen. Eller så håller mensen på i 3-7dagar och det kommer blod varje dag. Tror inte
du behöver vara orolig, trots att din blödning nu ser annorlunda ut än tidigare. Så kan det vara.

Sedan när det gäller din fråga om du kan vara gravid så kan jag med säkerhet säga att du inte är gravid. För att bli gravid behöver det komma sperma in i din slida. Du kan inte bli gravid trots att det kommit urin från en man i ditt underliv. Hoppas du fick svar på dina frågor. Sköt om dig.

Hälsningar Eva-Maria, hälsovårdare&sexualrådgivare, Ungdomsliv.fi

Vår samarbetspartner Ungdomsliv.fi har svarat den här frågan. Frågan och svaret kommer att synas också på Ungdomsliv.fi Frågor -tjänsten.

Kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä sivua.

Kysy oma kysymys

Lähetä kommenttisi

HUOM! Esitä kysymyksesi kysy pois-osiossa.

Hej! Kan mellanblödningar bero på bv? Efter min behandling för bv har de försvunnit. Har haft klamydia men efter behandling för det har dem inte försvunnit.
Lue lisää

Rekommenderar ni att ta hormonspiral? E de så att man får int nå mens om man har de? Tar de jättesjukt att sätta in en sån? Hu får man en sån?
Lue lisää

Hej

Jag undrar om ni har några tips på nå bra mens-tracking app? Gärna någon som inte kostar men endå har flera bra funktioner.
Lue lisää

Hej Decibel! Ja har några frågor om tamponger

Kan man ha 2 tamponger efter varandra att man tar ut en å lagar en ny genast efter?

E de större risk fö tss desto större absorbation man har på tampon...
Lue lisää