Jag ska föröska sammanfatta mig kort men ändå få fram det mest väsentliga för att kunna få hjälp.
Jag har nu de senaste dagarna (ca. 4 dagar) upplevt blod från ändtarmen. Den första dagen var det bara blod på pappret efter att jag tömt tarmen, men iförrgår såg jag även färskt blod på avföringen. Igår var det också blod på avföringen, sant att det kom flera droppar blod efter avföringen, sammanlagt ca. en tesked. Idag var det samma som igår, det kommer färskt blod i samband med avföring, efteråt och även på pappret. När jag kissade idag kom det också blod i toaletten och det såg lite ut som om jag fått mens (vilket jag inte hade), det var en ”röd rand” i toaletten.
Jag känner inte av någon smärta i samband med att jag tömmer tarmen, förutom att det ibland kan svida till lite. Jag skulle säga att min avföring är normal, den är varken lös eller hård, ibland kan den vara lite åt det hårdare hållet.
Jag har ganska mycket gaser.
Jag har upplevt detta problem tidigare och har lämnat avföringsprov flera gånger och tagit blodprov. Genom blodproven fick vi veta att jag INTE lider av någon inflammatorisk tarmsjukdom som Crohns sjukdom/Ulcerös Kolit. Jag har inte heller haft blod i avföringen.
Jag själv är väldigt paranoid och enda orsaken till detta enligt min hjärna och googlande är cancer. Jag är livrädd och vill inte säka mig till vården för kanske femte gången av samma problem eftersom de alltid bara vill ha avföringsprov men det ger ju itne något svar på mitt problem. Jag har också googlat och det kan ju handla om sprickor eller små sår i tarmen, men kan dom blöda såhär mycket? Jag har idag lagt ac3 comfort i och runt ändtarmen och har tänkt försöka med det 2-3 gånger om dagen i några dagar nu.
Kan tillägga att jag äter normalt, har normalvikt, motionerar flera gånger i veckan och har sunda levnadsvanor, jag röker/snusar inte, tar inga droger och konsumerar alkohol sällan.
Jag är livrädd och tacksam för (snabbt) svar. :///

Läkare Heidi svarar
Hej! Dina besvär kan bero på hemorrojder, vilket är vanligt och ofarligt. Men, pga din uttalade oro och att man inte säkert kan säga vad det är utan att titta in i tarmen så tycker jag ändå du ska söka vård igen. Om man där anser att alla nödvändiga utredningar är gjorda så kan du be dem förklara tydligt för dig vad de tror orsakar dina besvär och varför/varför inte vidare utredning är aktuellt. Hoppas ni kommer fram till ett svar!
/ Heidi
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar