Idag då jag var i samma mat affär och handlade så kom en vakt fram till mig efter jag hade betalat. Hen frågade mig ifall jag hade stulit nånting sist jag var där. Jag kom först inte på vad hen menade. Men efter en stund kom jag på vad hon kunde tro och sa nä. Hen blev väldigt irriterad och började hota att det skulle bli en polis sak ifall jag inte betalade för det. Jag sa till hen att jag inte tog de så jag tänker inte betala för det. Det slutade med att hen gick sin väg och jag gick min väg.
Det som störde mig mest var att hen tilltalade mig med mitt namn och jag har aldrig träffat denna person. Jag blev också orolig ifall jag kan bli skyldig för nånting jag aldrig skulle göra och aldrig har gjort. Vi hade även en språkbarriär eftersom jag aldrig riktigt har lärt mig finska och hen kunde enbart prata finska. Dudens

Poliskonstapeln Johanna svarar
Hej!
Att med rent samvete bli anklagad för något som man inte har gjort känns troligen inte trevligt. Speciellt inte om man blir det offentligt och att andra utomstående möjligen har hört diskussionen. Om det känns som att din ära har blivit kränkt, då tycker jag att du skall komma till polisen personligen för att anmäla väktaren för brottet ärekränkning eller alternativt göra en brottsanmälan elektroniskt via polisens hemsida www.poliisi.fi. Det senare alternativet kräver att du har exempelvis nätbankskoder för att identifiera dig med då du fyller i anmälan.
Med enbart ett påstående om att du skulle ha gjort dig skyldig till snatteri kommer väktaren inte långt. Man måste ha bevis också för att ett brott har skett. Alltså behöver du nog inte oroa dig för att bli bestraffad ifall det är som du säger att du inte lämnat butiken med egendom du inte har betalt för.
konstapel Johanna Westerlund
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar