skulle vilja göra en egen design, men det går inte så bra, vad är det enklaste sättet ?
Hej!
Jo det här med upphovsrätt är knepigt. Som du skriver är det olagligt att atjäla någon annans design oberoende om man ändrar mycket eller litet i den. Däremot får man hämta inspiration av någon annan. Är man osäker på om man har inspirerats eller kopierat någon annan kan man alltid fråga upphovsmannen (=den som gjort det man använt sig av) om det är ok.
Vad gäller bloggar så har ju de flesta bloggsidor färdiga designer, layouter o.s.v. då är det ju inte att kopiera eftersom alls bloggar i princip ser likadana ut man kanske har satt in egna bakgrunder och bilder men layouten är liknande. Sedan är det ju ganska vanligt att
bloggare stjäl bilder av andra så de bilder du ser på någons blogg kan vara någon annans än ägaren till bloggen.
Internet upplevs idag rätt fritt trots att det finns lagar som försöker kontrollera det. Min åsikt är den att ifall du inte har tänkt göra peng på din blogg kan du "låna" bilder är du schyst försöker du ta reda på vems den är och frågar lov annars tar du bort den om någon klagar. Du kan även skriva i bildtexten varifrån bilden är, vems den är osv.
Nu vet jag ju inte om du enbart tänker på bilder till bloggen eller om du även menar innehåll. Samma gäller här. Är det inte möjligt att använda den andra bloggen som källa? citera och kommentera den andra bloggarens åsikter? Sedan beror det ju lite på innehållet att t.ex. skriva att "pizza är gott" är det säkert många som tycker och det är inte att stjäla innehåll av någon. Men försök skriv dina egna texter. Det är ju liksom ingen ide att blogga på exakt samma sätt med exakt samma innehåll som någon annan för du vill ju att din blogg skall bli bättre än den du inspirerats av!
H. Jonny
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar