När får jag min mens

13.07.2017
Min mamma fick sin första mens när hon slutade 4:an och skulle börja 5:an och mkn mormor fick sin första mens när hon skulle blrja 5:an och min storasyster fick sin första mens när hon gick u 7:an och nu ska jag strax börja 5:an och jag har hatt flytningar i ca 1 år. Så min fråga är kommer jag få mensen som min mamma och mormor eller kommer jag få den som min storasyster. När får jag min mens

Caroline svarar

14.07.2017

Hejsan!

När man får mens är individuellt, och det kan variera mycket när första mensen kommer. De flesta flickor får sin första mens någon gång i 12-14-årsåldern. Men man kan få den både tidigare och senare, mellan 9-16 års åldern, och somliga får sin mens först när de är 17-18 år. Så du behöver inte stressa, men jag förstår att du är nyfiken på när du kommer att få din mens. Det kan vara en riktlinje att se på när ens mamma eller syster fick sin första mens. Det är vanligt att tjejer får sin första mens ungefär vid samma ålder som mamma fick den - men det är inte säkert, alla är olika och kroppen är individuell. Att du har börjat få flytningar är ett tecken på att mensen är på kommande. Flytningar börjar oftast komma ett par år innan man får sin första mens. Man kan inte veta på förhand när du kommer att få din mens, den kommer när den kommer. :) Du kan gärna ha trosskydd eller bindor i väskan så att du är förberedd sedan ifall du får mens plötsligt. 

Sommarhälsningar från Caroline

1 Kommentarer

  • Sara 07/03/2019 3:03am (6 år sen)

    Jag har fått min förata mens redan men jag undrar när ska ja få den igen imorgon elr om två veckor

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Hej! Kan mellanblödningar bero på bv? Efter min behandling för bv har de försvunnit. Har haft klamydia men efter behandling för det har dem inte försvunnit.
Läs mera

Rekommenderar ni att ta hormonspiral? E de så att man får int nå mens om man har de? Tar de jättesjukt att sätta in en sån? Hu får man en sån?
Läs mera

Hej

Jag undrar om ni har några tips på nå bra mens-tracking app? Gärna någon som inte kostar men endå har flera bra funktioner.
Läs mera

Hej Decibel! Ja har några frågor om tamponger

Kan man ha 2 tamponger efter varandra att man tar ut en å lagar en ny genast efter?

E de större risk fö tss desto större absorbation man har på tampon...
Läs mera