När kommer min mens!?

26.05.2014
Hej, jag är en tjej på 12 år och är ganska mycket längre och mer utvecklad i kroppen än vad mina kompisar är och dem har fått sin mens men inte jag... Där i mot har jag fått rijäla (stav) flytningar och jag har haft det väldigt länge nu. Kan det vara mens utan blod? Jag skulle gärna vilja höra om nån har eller har haft likadant. Tack:) En orolig tjej

Ungdomsinformatören Lena svarar

28.05.2014

Hej En orolig tjej!

Ingen fara, det är helt normalt att du inte fått din mens ännu! Vi alla utvecklas i olika takt, och fastän du är längre och annars mera utvecklad än dina kompisar, har det inget att göra med när mensen börjar. Det lönar sig heller inte att jämföra sig själv till andra när det gäller utveckling, eftersom det är så individuellt hur och när tex. mensen börjar. För någon kan mensen börja när hon är 10 år, medan den för någon annan börjar först när hon är 17 år - och båda är lika normalt!

Du berättar att du fått flytningar och haft det länge. Flytningar är inte mens utan blod, utan flytningarna är kroppens sätt att hålla underlivet rent (tillsammans med könshåret). Men flytningarna är ett tecken på att du utvecklas som du ska och något som tjejerna ska få innan mensen börjar. Flytningar har man som kvinna hela livet ut.

Som sagt är det alltså helt normalt att din mens inte ännu börjat, det ända du kan göra nu är att vänta tålmodigt. (Du hinner nog ha många mens ännu!) Mensen kommer nog när det är menat. För att få lite vägvisning när din mens kunde börja, kan du fråga din mamma när hennes mens började. Ofta brukar tjejer få sin mens i samma ålder som deras mammor. Men ingen orsak att vara orolig alltså, allt är nog som det ska!

Hälsar ungdomsinformatören Lena (på basen av barnmorskornas tidigare svar)

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Hej! Kan mellanblödningar bero på bv? Efter min behandling för bv har de försvunnit. Har haft klamydia men efter behandling för det har dem inte försvunnit.
Läs mera

Rekommenderar ni att ta hormonspiral? E de så att man får int nå mens om man har de? Tar de jättesjukt att sätta in en sån? Hu får man en sån?
Läs mera

Hej

Jag undrar om ni har några tips på nå bra mens-tracking app? Gärna någon som inte kostar men endå har flera bra funktioner.
Läs mera

Hej Decibel! Ja har några frågor om tamponger

Kan man ha 2 tamponger efter varandra att man tar ut en å lagar en ny genast efter?

E de större risk fö tss desto större absorbation man har på tampon...
Läs mera