Annika
Gomorron!
Nu kan vi ju bara ge vår personliga åsikt, dock delvis baserad på alla de svar barnmorskorna gett här på Decibel på frågor om risker att bli gravid och om akut-p-piller. Och vår personliga åsikt är att nej, vi tycker inte att du behöver ta akut-p-piller under just de här omständigheterna.
Den första orsaken till att vi tycker att akut-p-piller skulle vara onödigt är att du har mens. Om det verkligen är mens och inte bara en mellanblödning under ägglossningen, så är du så säker man någonsin kan bli. Man kan alltså aldrig vara 100% säker, det existerar inga säkra perioder under menscykeln, det är bara en myt. Men minst är ändå risken under mensen. Så hade du senast mens för cirka en månad sedan, så borde det här vara din riktiga mens.
För det andra: kombinationen av att han inte hade fått utlösning än och att kondomen sprack på sidan, så då är nog chansen minimal att några spermier ska ha sluppit så långt som till livmodermynningen. Det kommer nog en "för-trupp" av spermier i en genomskinlig droppe från snoppen någon gång mellan att han får stånd och utlösningen, men eftersom kondomen sprack på sidan så borde de hållits i toppen av kondomen.
Den tredje orsaken till att du kanske inte ska ta akut-p-piller nu är att de inte ska användas "så där bara". De är väldigt starka och råddar lätt till hela hormonbalansen i kroppen, så att mensen kan klotta flera månader efteråt. Dessutom kan man faktiskt bli lite immun mot hormonerna i dem så att de funkar sämre och sämre för varje gång man tar dem. Och man ska heller inte ta dem med mindre än ett halvår emellan.
Så summa summarum tycker vi att risken att du skulle ha blivit gravid är nu så yttepytteliten att akut-p-piller inte är nödvändiga. MEN det är bara VÅR åsikt, du måste själv besluta om du vill ta risken eller inte, det kan vi inte bestämma åt dig.
Hälsar ungdomsinformatörerna Liselott och Sanna
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar