orolig..... ?????

06.04.2012
Hej jag är fjorton år jag är JÄTTE rädd.... min mens började i oktober första gången 2011 sedan såå var det uppehåll i 3 månade eller mer..... nu har jag haft det ca 3 gånger och jag borde ha det nu men den är SEN. den har inte varit sen förr PÅ ett halv år har jag gått upp 6 kilo... e jag gravid?? har INTE haft sex men har haft spermier gnidandes mot min slida

hjäälp
23.08.2013

Hej!

Skumt, för precis samma dag som du skrev till oss så kom det en så likadan fråga som din att jag funderar om det faktiskt är två olika personer som skrivit dem??? Men eftersom de två frågorna är så otroligt lika, så ska jag göra ett undantag från vår regel att inte copy-pejsta svar och faktiskt kopiera hit vad jag skrev som svar på den förra frågan, med ett litet tillägg längst ner. Hoppas det är okej med dig?


"Hej!

För det första om din mens: det är supervanligt att den inte alls börjar komma helt regelbundet (med lika långa mellanrum varje gång) med detsamma när man fått sin första mens. Det är helt normalt att det tar någon månad innan den kommer igen, det kan till och med ta ett halvår innan den kommer nästa gång. Kroppen är ingen maskin och fungerar inte som klockan. Det är massor av hormoner som ska hinna utvecklas i kroppen under puberteten, massor ska växa och hända och det går inte över en natt, man är inte "klar" bara för att man fått mens en gång. Så av den anledningen behöver du inte oroa dig för att den inte kommit på tre månader.

Däremot är det inte 100% säkert att du inte skulle kunna vara gravid. Man kan bli gravid redan några veckor innan man fått sin första mens och även fastän man inte har fått nästa mens - ifall man haft oskyddat sex alltså. Man kan alltså ha ägglossning någon gång däremellan utan att själv märka det. Och att få lite lite sperma i slidan räknas nog tyvärr som oskyddat sex, fast det är ändå inte alls så riskfyllt som ifall han hade fått utlösning inuti din slida. Att spermierna i lite lite sperma ska kunna ta sig från fingrar och ända upp i slidan till livmodermunnen just precis som man har ägglossning eller dagarna därikring är ändå väldigt osannolikt. Om sperman tex han torka lite innan den kom in i dig så är det mer troligt att spermierna redan hade dött. Men en yttepytte liten risk finns det nog, tyvärr, det kan vi inte ljuga om.

Så vårt förslag är att du för säkerhets skull går och köper ett graviditetstest och kollar att du nu alldeles säkert inte är gravid. Texten hittar du för några euro både i stora varuhus och på apoteket och de är inte komplicerade alls. Att ta graviditetstest hör till när man är mogen nog att ha sex - även smeksex eller munsex.

Men vi håller tummarna för att du inte alls är gravid, att mensen kommer snart och att du skyddar dig i framtiden, okej vännen?

Hälsar ungdomsinformatören Liselott"

Tillägget:

Som sagt så kan mensen hoppa och ha sig ganska mycket ännu under till och med det första året efter att man fick mens första gången. Det är helt naturligt och ofarligt och i sig inget man behöver bekymra sig om. De flesta tjejers menser blir nog mer regelbundna med tiden - men inte ens alla vuxna kvinnor har alltid exakt lika många dagar mellan menserna.

Du skriver inte hur pass mycket försenad mensen är - men om jag räknar rätt, så har den inte varit försenad så många veckor ännu? i så fall så är det omöjligt att du ska ha kunnat gå upp 6 kg för att du är gravid. Kilona kommer inte alls så där fort i början av en graviditet, inte alls! Så att du gått upp i vikt kan vara helt naturligt, tex att du utvecklas till kvinna nu och börjar "fylla ut" formerna eller att du ätit ovanligt onyttigt och helt normalt gått upp i vikt därför.

Räknar jag rätt, så borde du ha haft oskyddat sex under de senaste 7 veckorna för att din mens ska vara försvunnen på grund av graviditet just nu. Hade du tidigare än det, så har du ju haft en mens sedan dess och mensen brukar ju vara tecknet på att man inte är gravid, även om det inte är 100%:igt. Men vill du känna dig helt säker nu på att du inte är gravid, så gå och köp ett graviditetstest. Det kan vara att du nu spänner dig så otroligt av rädsla för att vara gravid, helt undermedvetet, att din kropp "låser" sig så att mensen skjuts upp. Det är också väldigt vanligt och många tjejer har fått mens när de fått negativt besked på graviditetstestet och har kunnat pusta ut.

Stor kram, hälsar ungdomsinformatören Liselott

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Hej bästa Tessi! Jag tog norlevo för två månader sen och sista vecka februari tog jag sockerpiller på min p piller så se jag om mens kommer ( mens kom) och i mars mens kom inte och idag det är mitt ...
Läs mera

Varför kan man inte skippa mensen hela tiden nör man använder p piller eller p plåster? Det ör ju inte en riktig mens och på google står det att man kan men ni säger att man inte ska göra det varför?
Läs mera

Är det normalt att inte få sin mens när man går på p-piller efter som jag är på min 3 karta nu och har inte alls fått min mens under de 2 senaste kartona är ny med p-piller. Förut hadde jag svår mens
Läs mera

Hej, jag undrar vilka mediciner man inte får ta med p-piller?
Läs mera