Tolkar svaret som att det igentligen inte finns något direkt samband med gynkontroller och preventivmedel som tex p-piller utan att det handlar om att kontrollera eventuell smitta det vill säga en undersökning säger igentligen inget om vilken typ utav p-piller som kan passa eller om det kan vara olämpligt att använda p-piller.
Att det kan vara bra att kolla så allt ser bra ut kan man förstå och förmodar att man tycker att det kan vara en lämplig tid då en tjej vill tex ha p-piller. Men tydligen så finns det inga direkta samband direkt med preventivmedlet i sig.
Killar undersöks ju inte rutinmässigt på detta vis men det kanske beror på att deras anatomi ser så annorlunda ut och att det kan vara svårt som tjej att se eller känna själv. Men det känns ändå lite som om det i stort sett bara är tjejer som alltid har fått stå för kontroller för eventuella könssjukdomar och om tjejen har fått något så kan man ju då även kolla killen.
Det lite märkliga är ju att man missar alla som inte skaffar till exempel p-piller och finns ju inget som säger att man inte har eller haft sex bara för att man inte vill ha hormonella preventivmedel.
Trodde bara att kontrollen var viktig eftersom preventivmedlen påverkar sekretet och andra saker i slidan så att det därför kanske var viktigt o se så allt ser normalt ut innan man äter hormonella preventivmedel men det kanske inte är så?
Hej, här fick vi ännu en förklaring på den här saken.
Hej!
Det var en lång och bra fråga. Du ville gärna ha svar av en läkare och det är ju inte jag men jag frågade min kollega som är överläkare inom gynekologi och förlossning vad han anser om saken. Han menar att det inte finns någon medicinsk orsak att göra en gynekologisk undersökning i samband med att en tjej får p-piller. Men att det ändå är bra att göra det och många ställen har det som rutin. De flesta som vill ha p-piller är ju sexuellt aktiva med en partner och det kan vara bra att göra en gyn. undersökning då för att ev. upptäcka förändringar i slidans slemhinna, äggstockar eller livmoder. Och i jämställdhetens namn borde ju också kvinnans partner undersökas!
P-piller skrivs ju oftast ut inom den öppna vården, dvs på hälsovårdscentraler, preventivrådgivningar o dyl och deras uppgift är att förebygga medicinska problem och upprätthålla folkhälsan. Men någon medicinsk orsak finns det alltså inte enligt min kollega, finns det medicinska orsaker eller misstanke om sjukdom till en gyn. undersökning görs de oftast på gynekologiska polikliniker (sjukhus) eller motsvarande inom privata sektorn.
Något mer fick jag inte ut av min kollega och det kan ju hända en annan läkare har andra åsikter men hoppas du blev lite klokare!
Mvh Mari, barnmorska
Hejsan!
Ja, egentligen har gyn.undersökningen ingen betydelse med vilken sort p-piller som passar. MEN, till exempel, om man vill ha en spiral, är det viktigt att veta att livmodern känns som den skall, eftersom spiralen sätts ju in i livmodern.
Killar har faktiskt inte likadana undersökningar i Finland, sådär rutinmässigt som tjejer, tyvärr. Men, dom bör nog börja kolla sina testiklar regelbundet vid tånåren, testikelcancer är unga mäns sjukdom! Detta bör informeras åt killar vid hälsogranskningar tex hos skolhälsovårdaren.
De kvinnor, som inte använder nån preventivmetod, och därvid inte kommer på regelbundna kontroller, bör nog själv söka sig till en gyn.kontroll regelbundet, dvs. ca vartannat år. Papa-provet bör tas 3-5 år emellan, alltså cellprov från livmoderhalsen. Det är bästa sättet att konstatera eventuell livmoderhalscancer, men även HPV-viruset, som ju kan ge upphov till cancer. HPV smittas vid samlag.
Hormonella preventivmedlen påverkar ibland på sekretet i slidan och kan ge torrare slemhinnor, men det är ju väldigt individuellt om det händer eller inte.
Hur som helst är det viktigt att kolla sig regelbundet, alla "kvinnliga" sjukdomar ger inte besvär eller symtom så tidigt.. men kan konstateras vid en undersökning. Men svar på din fråga: Nej, gyn.undersökningen har inte någon betydelse för vilken p-pillersort man väljer.
Mvh, Kristiina
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar