-
Hej!
Förlåt att du fått vänta på svar, vi har rusning här med möten och frågor!
I princip är det inte så stor skillnad på tampongmärkena - i många fall är det precis samma produkt men bara priset är olika. Tex o.b pro comfort normal -tampongen och rainbow tampongen i normal storlek är i princip samma produkt i annan förpackning. Man kan nog säga att nästan alla tampongmärkerna erbjuder likadana tamponger (alla har kanske inte lika stort urval, alltså från mini till max storlek) men att priset kan variera. Och dyra tamponger behöver inte vara bättre än billiga.
Tampax är ett märke som oftast bara har tamponger med införingshylsor. Med sådana tamponger för man inte fingrarna i slidan, utan tampongen har en skild hylsa som man har till hjälp då man för in den. Sådana tamponger är vanliga utomlands, tex i USA.
Vad som har betydelse är storleken på tampongen. Med storleken menas tampongens uppsugningsförmåga. Vilken storlek man ska välja beror på hur mycket mens man har. Vid sparsam mens och speciellt vid första gången kan en minitampong användas och vid normal eller riklig mens är en större att föredra. Man ska inte använda större tampong än vad man behöver, eftersom det kan försvåra användandet och kanske ta lite ont när man drar ut den.
Urvalet kan verka stort men det är nog bara att pröva sig fram vilken sort passar dig bäst. Genom att prova dig fram lär du dig också att välja rätt storlek för rätt tid under mensen. Som sagt - lättast att börja med en liten storlek när du först börjar använda tamponger så att du blir van och får in den bättre.
Ha det bra!
Hälsar ungdomsinformatören Lena
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar