Köpa något från andra sidan landet

24.03.2018
Hej, jag har tänkt köpa en sak från en privatperson som bor i Helsingfors men själv bor jag i Pedersöre. Då funderar jag om det finns något sätt han kan posta det åt mig så att jag kan betala åt honom och så att han kan posta det åt mig utan åt någon av oss lurar varann. Typ något företag som ordnar sådant?
Tack i förhand.

PS det jag har tänkt köpa kostar närmare 100€ så därför är jag lite rädd att bars skicka pengarna åt honom och hoppas på att han postar det. Post
Ida klippt

Ungdomsinformatör Ida svarar

27.03.2018

Hej!

Det är lite knepigt såna där situatuioner, just som du säger så att ingen blir lurad. Via postens tjänster så kan den som skickar paketet göra ett postförskott. Den personen bestämmer då ett belopp som du skall sen betala när du hämtar ut paketet, sedan skickas pengarna vidare från posten till den som skickat iväg paketet.

Detta är ju ingen 100 % säkerhet, eftersom du inte kan öppna paketet före du betalar.

Hälsningar Ida

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Hur duschar man tillsammans med en tjej kompis hemma hos vandra?
Läs mera

Hur duschar man tillsammans med en tjej kompis hemma hos vandra?
Läs mera

Hur duschar man tillsammans med en tjej kompis hemma hos vandra?
Läs mera

Hur duschar man tillsammans med en tjej kompis hemma hos vandra?Hur myser med en tjej kompis hemma hos vandra?
Läs mera