Kortfattat, vad är detta? Ska jag söka läkarvård? Väldigt anonym

Hälsovårdare och sexualrådgivare Tessi svarar
Hej,
På basen av det du skriver låter det som penila papler. Dessa är små hudfärgade "taggar" som kan växa runt ollonkanten. Ungefär 30% av alla män har dem i någon utsträckning. De är helt ofarliga och smittar inte. Ibland kan de påminna till utseendet om kondylom, men eftersom du skriver att du inte har haft sex så behöver vi inte oroa oss över att det skulle handla om en könssjukdom.
Det du skriver om att du ibland kan känna smärta då du onanerat tror jag att kan bero på friktionen mot just de hudområden där paplerna förekommer. Du kan testa med att använda glidmedel och se om det är någon skillnad.
Man vet inte varför vissa får penila papler, men det är ingenting som du skulle ha orsakat själv på något sätt. Paplerna försvinner inte av sig själv, men med tiden kan de bli mindre synliga. OM de stör dig och du skulle vilja få bort dem så föreslår jag att du börjar med att vända dig till en läkare på hvc. Eftersom du skriver att de tidvis orsakar smärta så är det möjligt att ingreppet skulle ersättas. I andra fall är det hos privatläkare som dessa kan tas bort men då måste man bekosta det själv.
Men som sagt, de är inte farliga och de smittar inte.
Kram
Tessi
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar