Hur får man en paus att sluta bra?

30.03.2015
Jag är beroende av min pojkvän och har varit det nu i åtta månader. Vi har varit tillsammans varje dag och känt oss lyckliga tillsammans. Igår då han kom till mig, sa han att han inte orkar längre och efter många timmars pratande och gråtande så kom vi fram till att ha en veckas paus med lite distans från varandra och sedan om en vecka se hur vi (han) känner.

Jag har bestämt mig för att ge honom egen tid, för vårt förhållande kanske just behöver det, lite distans från varandra. Det är väl naturligt att man i något skede tröttnar på varandra och att man inte är nykär efter åtta månader. Ändå skulle jag vilja fortsätta kämpa med honom. Vårt förhållande är värt det. Jag har aldrig känt såhär i någon annan relation.

Hans orsak var att han måste jobba på sig själv, eftersom han har mått dåligt i flera år och har en alkoholiserad pappa. Hur får man ett förhållande att fungera med fokus i att den ena hittar sig själv? För det ska nog gå. Jag vet bara inte hur.

Jag är som sagt beroende av honom och allt annat i mitt liv har känts meningslöst då jag har varit med honom. Jag vill inte ha en framtid utan honom. Jag har aldrig låtit någon komma så nära som han.

Hur får man en paus i ett förhållande att sluta bra? Finns det NÅGOT jag kan göra för att fixa det här? SNÄLLA hjälp mig. Snabbt. Förkrossad
Nuortenelama3

Ungdomsliv.fi - Nuortenelämä.fi svarar

07.04.2015

Hej!

Tack för din fråga! Du lever jobbiga tider nu, att avsluta eller att pausa ett förhållande är alltid jobbigt, ledsamt, stressigt och man är så osäker om framtiden. Alla dessa känslor hör till i denna situation.

Man är ju alltid två i ett förhållande det är viktigt att minnas att ta hand om sig själv också i ett förhållande för att ett förhållande skall må bra och utvecklas. Din pojkvän har gjort på det viset ett moget beslut för han vill ju s.k. jobba på sig själv. Och du har också tagit hänsyn till det och s.k. låtit honom ta tid för sig själv. Kanske borde du också ta tid för dig själv s.k. göra saker som du tycker om, träffa dina kompisar etc. Man behöver inte i ett förhållande vara fastklistrad i sin pojk-/ flickvän hela tiden eftersom det blir tungt för båda i längden och man mister s.k. sig själv då.

Det är klart att man ska jobba på med ett förhållande, ett förhållande kräver arbete för att det skall lyckas. Du undrar hur får man ett förhållande att fungera med fokus i att den ena hittar sig själv? Ja det är nog en fråga som det inte finns ett svar till utan det beror helt på personerna. Du kan finnas till för honom, stötta honom samt ge honom andrum och utrymme.

Ofta efter en paus så hittar folk tillbaka till varandra då de har focuserat en stund på sig själv och på det som de gillar utan att hela tiden behöva ta i beaktat den andra och om han eventuellt inte gillar samma saker som du. Vissa gånger slutar förhållandet men då har man åtminstone en bra chans att gå vidare som vänner.

Hoppas ni kan reda ut saken och fortsätta tillsammans. Ett gammalt ordspråk lyder ju följande för att kunna älska någon måste man älska sig själv! Det är nog visdomsord som passar i vår tid också!

Ha en trevlig vår!

Tiina P - Reimari.info

Vår samarbetspartner Ungdomsliv.fi har svarat den här frågan. Frågan och svaret kommer att synas också på Ungdomsliv.fi Frågor -tjänsten.

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Jag har varit kär i en tjej sedan början av sommaren och det har inte stört mig att jag visste att hon var straight för vi är vänner och jag har tänkt att jag åtminstone har turen att få vara hennes v...
Läs mera

Hjälp jag är ihop med nån jag ska gö slut med och jag vet inte hur och jag är redan på G med nån annan. Vad ska jag göra så jag mår bra och hon jag ska göra slut med mår bra
Läs mera

Hej decibel! Okej så jag har ett ex som ja int vet riktit om ja har kommit över han och då vi var ihop så jag var jätte blyg å så ja så nu tror han säkert att ja en blyg idiot elle nå sånt å tänker he...
Läs mera

Idk

Hej, jag är en tjej som brukar snappa med en kille vi snappa typ ofta fullface men jag gillar typ lite han men ja vet inte om han gillar mig.Vad kan jag skriva åt honom asså frågor eller sånt
Läs mera