Jag vill bara ha tid att tänka på mig själv som person och vem jag vill bli, jag är med henne varje dag så jag har inte tid för stt tänka mycket på mig själv. F
Socionomstuderande, praktikant vid Decibel Xenia svarar
Hej och tack för att du skriver,
Tre år tillsammans är en lång tid och ni har säkert formats mycket tillsammans då ni hängt med varandra varje dag. Ni har också vuxit och det kan hända att ni vuxit mot lite olika håll. Man kan ju också bara “växa isär” ifrån varandra fast inget egentligen är fel med relationen eller så.
Som du säger vill du inte orsaka en heartbreak för henne just nu. Men samtidigt har du en skyldighet mot dig själv att sätta dig först så att du ska må bra. Ni är unga och ni hinner båda få flera kompisar under åren, inget är hugget i sten ännu. Hur skulle det vara om ert förhållande inte skulle gå av och att ni inte bryter kontakten helt utan att ert förhållande kanske skulle ändra form och blir lite mera lättsamt? Exempelvis att ni inte skulle umgås varje dag hela tiden?
Du behöver inte känna dig skyldig över att dina känslor har ändrats. Egentligen är det ganska förståeligt när du måste vara ett så stort stöd för henne. På ett sätt kan det kväva kärlekskänslorna en aning... Om jag skulle vara din storasyster skulle jag fråga dig om du skulle bara kunna “feida ur” långsamt? Kan du säga till henne att det inte är något personligt men du behöver lite mera egen tid?
Jag tror det kan bli lättare för dig om du fortsätter att skjutsa henne till skolan (åtminståne en stund) eftersom då hinner ni tala lite under resan och att du sen kan du i skolan hänga med dem som du vill eftersom hon redan fått din uppmärksamhet under bilresan. Sen kan du så småningom börja säga att du kan skjutsa henne endast vissa dagar o minska på skjutsandet. I skolan kan du till början fråga henne om hon vill sitta med dig och dina kompisar när ni talar. Men du kan ju också säga på ett snällt sätt att “Nu behöver jag lite killsnack och att vi kan tala sen när jag kör hem dig älskling”.
Många människor njuter av egen tid och behöver också ha det för att må bra. Det är också viktigt att ha andra kompisar än sin pojkvän/flickvän så att ens cirkel inte blir för liten. Det är väldigt fint att du vill tänka på vad du vill bli och din identitet. Fortsätt så :)
Om det känns jobbigt att fejda långsamt kan du också rakt ut säga att när ni hänger på tuman hand att du behöver en paus just nu och att du vill fokusera på dig själv. Och att om en-två månader kan ni ses och tala om ni vill fortsätta som ett par eller fortsätta som kompisar?
Och om din flickvän börjar fråga att varför ni spenderar minde tid tillsammans så vore det säkert bäst att ha en diskussion om er framtid där du ärligt säger dina tankar.
Jag får en känsla av du är en väldigt omtänksam pojkvän och att du kommer att sköta dethär dillemmat fint!
Sköt om dig, ö. Xenia
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar