anonym.
Hej!
Hoppas att din mens kommit redan, så att du slipper oroa dig mera. Fast vi tror ändå inte att du behöver vara orolig, risken att du skulle ha blivit gravid på det sätt som du beskriver är ändå så mikroskopiskt liten att vi nog tror att du kan andas lugnt.
Visst kan det ha kommit en droppe eller två, innehållande spermier, från hans ollon. Någon gång mellan att han får stånd och att han får utlösning, så kommer en droppe som ska både rensa röret och fungera som glidmedel och den innehåller tusentals spermier. Men för att de spermierna ska ta sig via hans fingrar upp i din slida och det dessutom vid ungefär rätt tidpunkt för din ägglossning krävs både en otrolig otur och att de spermierna inte ska ha hunnit torka, svalna eller hindras av tex tyg.
Det är nog större chans att vinna på lotto än att bli gravid på det här sättet. men om din mens inte kommit än och du är orolig, så kan du ta ett graviditetstest för säkerhets skull. Då brukar nämligen kroppen slappna av igen så mycket att mensen kommer igång. För precis som du skriver, så kan man bli så himla nervös och spänd och orolig bara av blotta tanken på att man kanske utsatt sig för risken att bli gravid att kroppen "låser sig" och mensen blir försenad. De bruna flytningarna kan ha varit både en "falsk start" på mensen, allt vad mens du hade den månaden, och de kan ha varit mellanblödningar under ägglossningen. Båda två är i så fall helt ofarliga.
men som sagt, hoppas mensen kommit redan!
Hälsar ungdomsinformatören Liselott på basen av barnmorskornas tidigare svar här på liknande frågor.
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar