nu så var jag med en ny kille och vi skulle ha sex men eftersom att jag var nervös och det tog så ont så slapp han inte in i mig, han trodde att vi hade sex men det är bara jag som igentligen vet att inget hände.. när jag skall onanera så vågar jag själv inte "trycka in" fingrarna in i mig utan jag bara tar på g pungten, jag känner mig orolig, kommer någon nånsin att rymmas in i mig och hur ska det gå till? jag vågar helr inte säga något till killen att han inte ryms i mig för att min fitta är för trång? hur kan jag göra så att det inte tar så sjukt och att de skall rymmas in i mig?
orolig tjej som vill ha ordentligt sex
Hej!
Lugn, lugn, vännen, du är garanterat inte för trång! Vi har fått många frågor om det här, så jag ska berätta vad barnmorskorna sagt:
Det finns knappt någon kvinna här i världen som faktiskt biologiskt är trång - vi får ju ut babysar där igenom! Det handlar så gott som alltid om att tjejen inte är tillräckligt upphetsad!!! Det är det som är nyckeln till skönt sex och det är upphetsningen som gör att man slappnar av så att han ryms in. Eller fingrar för den delen, när man onanerar!
På något vis har många tjejer fått för sig att det ska gå på ett ögonblick att bli upphetsad, alltså kåt eller tänd. För många killar gör det ju det, det kan börja stå för dem för minsta lilla ibland. Om man drar alla över en kam, så är hela förloppet från första tanken på sex fram till utlösningen oftast snabbare för män än för kvinnor. Vi tjejer är oftast långsammare och kräver längre förspel och mer "jobb" för att bli ordentligt våta och förberedda. Visst, ibland kan vi tända till snabbt och ha en "snabbis", men oftast behöver vi längre tid på oss än killarna. Det finns till och med ett fjantigt uttryck för det, att om killar är som microvågsugnar, så är tjejer som vanliga ungar som värms upp långsamt och sedan svalnar långsamt efteråt (vi vill gosa medan killarna ofta gärna somnar efteråt ;) Det kan vara skäl att förklara allt det här för pojkvännen/sexpartnern, så att han verkligen lägger tid och energi på allt det där som leder fram till själva samlaget.
Så att bli upphetsad går inte på ett ögonblick, men det är ordentlig upphetsning som gör slidan våt och elastisk och mjuk och förberedd. Och att bli upphetsad sitter mellan öronen, det är egentligen hjärnan, känslorna och tankarna som måste stämma för att kroppen ska hänga med. Är man det minsta nervös, osäker, otrygg, tvivlande eller obehaglig till mods (eller till och med full) så spänner man sig omedvetet av olust. Och spänner man sig så spänner ju sig alla musklerna runt slidan och där är torrt och spänt - och då kan det mycket väl kännas som att man är för trång och det kan till och med ta sjukt och börja blöda. Därför är det så viktigt att lyssna till sin inre röst: ÄR jag faktiskt redo och mogen (har inget med ålder att göra, kan vara samma sak när en vuxen kvinna ska ha sex med en ny man), ÄR det här faktiskt rätt kille, rätt tid och rätt situation? Man vet nog om känns fel och då ska man ha respekt för sig själv och inte göra något som inte känns bra just då.
En annan orsak till att det kan kännas trångt är slidkransen. Den kallades förr mödomshinnan, men den är egentligen ett hudveck som ska skydda slidan från smuts och bakterier. Den har ett hål i mitten så att mensblodet ska kunna rinna ut. Alla slidkransar ser olika ut och egentligen har man kvar den tills man föder sitt första barn, men det är helt möjligt att "slippa förbi" den med en snopp, fingrar, tampong osv - bara man SLAPPNAR AV. Är det fråga om sex så hjälper det såklart alltså massor att verkligen vara upphetsad. För under hälften av alla tjejer känns slidkransen som ett motstånd under första samlaget och bara en liten del blöder (den kan spricka lite i kanten om man inte är kåt och våt nog) - och då beror det oftast som sagt på att de inte alls är tillräckligt beredda och tända. Är man upphetsad så ger den vika och töjer ut sig. Slidan är fenomenalt elastisk, men den kan också krama ihop sig. Är man tänd kan den krama ihop sig så att till och med ett lillfinger räcker för att göra det jätteskönt, är man spänd och osäker så kramar den ihop sig så att inget ska slippa in.
Så vårt råd är att du först och främst lyssnar på dina egna känslor och tankar. Sedan att ni har ett ordentligt förspel så att du verkligen VILL ha sex och slutligen att du kanske "övar" lite i ensamhet genom att onanera. Du onanerar nu troligen genom att massera/smeka/gnugga klitoris (G-punkten sitter nämligen en bit upp inuti slidan, klitoris är "knölen" där de inre blygdläpparna går ihop) och det är helt okej! Klitoris är det allra känsligaste stället på hela människokroppen och många tjejer kan inte ens få orgasm ifall klitoris inte smeks/gnuggas under samlaget. Men du kan ju utforska dig själv lite försiktigt när du är upphetsad och föra in ett finger. Använd lite bassalva, hudolja eller glidmedel, så känns det lättare - och vattenbaserat glidmedel och kondom kan också vara till hjälp sedan när du känner för att ha sex med din kille igen. Slappna av och njut bara, så blir det nog bra!
Hälsar ungdomsinformatören Liselott
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar