Hej!
Lugn, vännen! Om inte mensen redan kommit nu när du läser det här, så tror jag helt säkert att den kommer snart. Precis som du själv tror, så tror jag också att du inte alls är gravid, utan att mensen skjutits upp både FÖR ATT du oroat dig för att vara gravid och för att du är ledsen över din hund. Och btw, jag beklagar sorgen över att du miste din vän. );
Kroppen är ingen maskin och kan påverkas förvånansvärt lätt av vår sinnesstämning - just oro, sorg, stress, press, nervositet osv kan relativt lätt skjuta upp mensen i allt från någon dag till flera månader. Klart att man blir extra nervös när mensen är försenad om man faktiskt har haft sex och att det faktiskt finns en risk för att man är gravid. Det var bra att du tog ett graviditetstest, men det kan ändå hända att du tog testet för tidigt. Graviditetstest borde man ta först en 7-10 dagar efter den dagen då man borde ha fått mens (även om det kan stå på paketet att man kan ta det samma dag som man borde få mens), eftersom "graviditetshormonerna" i kroppen inte hunnit bli tillräckligt höga för att testet helt säkert ska känna av dem förrän då. Så har inte mensen kommit snart, så kan du testa för säkerhets skull. Kondomer borde vara väldigt säkra - de är testade stenhårt för att ens få säljas här. Om kondomen används på rätt sätt är den till 93 procent säker (70 kvinnor av 1000 blir gravida per år då mannen använder kondom). Så högst troligen behöver du inte oroa dig för att du skulle vara gravid.
Vad beträffar de bruna flytningarna, så tror jag också att det var en vanlig mellanblödning under ägglossningen. Det är inget att oroa sig för såvida inte mellanblödningarna blir långvariga eller kraftiga. Och jästsvampinfektionen verkar din kropp ha botat själv (eller kanske du använde någon receptfri medicin, oavsett verkar den vara borta nu). Om du vill veta mera om svampinfektioner och hur man botar och förebygger dem, så finns det massor av frågor och svar om det i kategorin Könssjukdomarna (även om man inte behöver ha haft sex alls för att få en svampinfektion).
Så, inget annat att göra nu än att vänta - mensen kommer nog, ska du se!
Hälsar ungdomsinformatören Liselott
Försenad mens, inte gravid
Hej! Jag började med p plåster i början av året och hittils har det fungerat bra. Under mitt uppehåll så har jag tagit bort plåstret på torsdagar och sedan har min mens alltid börjat på söndagar men f...
Läs mera
Kan man träna när man har mens? Ja läser på många ställen att man ska ”undvika att lyfta tungt” å som int träna hårt när man ha de men som vafö sku man int kuna, om man annars mår bra?
Läs mera
Hej! Kan mellanblödningar bero på bv? Efter min behandling för bv har de försvunnit. Har haft klamydia men efter behandling för det har dem inte försvunnit.
Läs mera
Rekommenderar ni att ta hormonspiral? E de så att man får int nå mens om man har de? Tar de jättesjukt att sätta in en sån? Hu får man en sån?
Läs mera
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar