Jag har fått ett sår i slidöppningen typ, det svider jättemycket när jag kissar och vid beröring. Försöker putsa dagligen men det gör så ont... Har haft detta i ca 4 dagar nu. Jag e oskuld så de borde inte vara någon könssjukdom? Jag har fått mens nu också så kan det bero på det? Jag har inte "pillat" nåt så det är inte ett skrapsår heller, och använder heller inte tampong. Har inte rakat mig på länge och de skulle nog va svårt att komma åt där inne lixom.
Fossil girl
Praktikanten (närvårdare och socionom) Sandra L svarar
Hej!
Eftersom att du är oskuld så kan vi utesluta könssjukdomar. Det låter helt enkelt som att du har fått ett sår eller en spricka i slidan, det kan förekomma om man har torra slemhinnor och detta är inget farligt. Jag skulle rekommendera dig att köpa bepanthen på apoteket. Bepanthen är en tjock salva som används för att förebygga och skydda uppkomst av lindriga hudirritationer och ytliga sprickor som kan uppstå på grund av för torr hud. För att undvika torra slemhinnor kan du smörja underlivet med olivolja, och att inte tvätta underlivet med tvål eftersom att det kan torka ut slemhinnorna och förstöra ph-balansen. Tvätta istället underlivet med olivolja eller mandelolja, eller endast med vatten.
Om såret fortsättningsvis inte försvinner efter att du smort med bepanthen tycker jag att du skall kontaka skolhälsovårdaren och få en gynekolog tid.
Med vänliga hälsningar praktikanten Sandra
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar