Orolig tjej
Hej!
Det här var lite knepigt, för du skriver inte om du haft sex (eller munsex eller smeksex eller analsex). Skulle du ha haft någon form av sex, så kunde vårtorna vara kondylom, en könssjukdom som visar sig som vårtor. Via länken längst ner kan du läsa mera om kondylom och se om det passar in på dig.
Om du inte har haft den minsta chans att ha blivit smittad med någon könssjukdom via sexuella kontakter, så kan "vårtorna" du har vara talgkörtlar. Vi har alla massor av talgkörtlar över hela kroppen, men på vissa hudområden kan de synas bättre. Mellan blygdläpparna kan de här talgkörtlarna också vara lite större för att de ska producera talg som smörjer huden där. Huden i underlivet är extra känslig och tunn och om den inte är glatt och lite fuktig så börjar hudlagren gnidas mot varandra och man får ont. Talgen kan man ofta se som vita klumpar eller som en vit smörja.
Har du haft sex, så ska du gå och kolla dig för könssjukdomar - även om den du hade sex med inte hade några konstiga vårtor. Kondylom hör till de könssjukdomar som man kan ha utan att det syns och utan att veta om att man är smittad och smittas. Det är viktigt att man behandlar vårtorna för att inte få problem senare. har du inte haft sex, men ändå är orolig för vad vårtorna är för något, så lönar det sig att gå och visa upp dem till en hälsovårdare/gynekolog/läkare/barnmorska eller vem det nu är man ska gå till i din kommun (troligen preventivrådgivningen eller liknande, där man även kan få p-piller).
Hoppas du slipper vara orolig mera, vännen!
Hälsar ungdomsinformatörerna Liselott och Sanna
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar