det är nu sommar och man vill få bort "det lilla extra" på magen. Jag är ca 180 cm lång och väger 65-66 kg. Folk tycker att jag är smal, men själv ser jag nog hur det egentligen är. Jag skulle vilja se resultat redan om 2 veckor. Jag vet att det inte går, men har du några tips för att jag skall våga vis amin mage?
selly
Hej!
Voj sötis, du är inte den första som snabbt och enkelt skulle vilja bli nöjd med sin kropp inför Beach-formen 2012 och frågar oss. Och tyvärr, det finns inga snabba och enkla lösningar, ingen "platt mage på 2 veckor"-mirakelkur - hur mycket hälso- och träningstidningarna än påstår det. De vill ju bara sälja tidningar och tjänar miljoner på folks dåliga självförtroende, de har samma artiklar varje år och varje år går folk på dem - för ingen vill jobba för något. Alla vill ha allt så snabbt och billigt som möjligt, utan ansträngning, men klart att det inte går. Kvinnokroppen är inte ens konstruerad för en sixpack-mage!
Vi förstår hur det känns att inte vara nöjd med någon kroppsdel, men vi har också insett att problemet alltid sitter mellan öronen och inte i midjan eller runt låren eller på hakan. Det handlar om självförtroende och att kunna trivas med sig själv. Trivs man, så är inte det lilla extra på magen något större besvär. Det låter löjligt när man skriver det, men dina tankar är nykeln till hur väl du trivs med dig själv. För att använda vårt hemsnickrade älsklingsuttryck: Du är vad du tänker. Klankar du ner på dig själv och stör dig på allt du tycker är fel med dig själv, så skulle det inte ens hjälpa med plastikoperation, du skulle bara börja störa dig på något annat istället. Tankar är ofantligt mäktiga, så tänker man "rätt" tankar så kan man förändra hela sin självbild och sin självkänsla. Har du bara två veckor på dig, så jobba med självförtroendet istället.
Du skriver att folk tycker att du är smal och redan din vikt/längd berättar att du ligger på idealvikt på gränsen till underviktig. Så kanske kanske är det du själv som inte riktigt ser hur det är??? Vi vet hur lätt det är att börja störa sig på en viss kroppsdel, och då kan tankarna löpa iväg med en så att man tycker att tex magen är gigantisk och att den är orsaken till allt ont i livet. Bara den skulle bli plattare så skulle allt bli bra. Men det är klart att det inte är så. Just för alla tänkbara komplex man kan ha, så har vi samlat ihop alla tips och trix på hur man kan förändra sina tankar för att bli av med komplexen här på Decibel. Du hittar dem under Information här till vänster, under Kropp och Utsida&utseende. För att ha komplex och ständigt noja över dem är så klart ganska så bortkastat liv, eller hur?
Visst finns det småsaker du kan göra för att lättare kunna komma överens med din mage. Så länge du kommer ihåg att komplexet sitter mellan öronen. Du vet väl tex att när man ser på sin egen mage uppifrån så ser den alltid större ut än den är? Och att en blek mage ser större ut än en brun mage? Och att man inte MÅSTE ha bikini på stranden (det finns ursnygga "sim-outfit:ar" med bikiniöverdel med lite lösare tyg runt magen) och en beach wrap-around eller vad de nu heter, tyg som man snurrar runt sig på ett snyggt sätt, är värd pengarna - så man slipper halvt svimma av att hålla in magen? Hitta sådana sommarkläder som smickrar din kropp istället för att framhäva det du vill dölja. Färger, former, skärningar - välj bara sådant som du verkligen passar i och inte direkt sådant som är på modet just nu. Läs massor mera om de här grejerna under Utisda&utseende i Information!
Så vårt råd är: försök att ställa dina tankar till din kropp så att du kan njuta på stranden i sommar och inte hela tiden fundera över vad alla andra ska tycka. För att citera Astrid Lindgren: Det [magen] är en värdslig sak!
Hälsar ungdomsinformatörerna Liselott och Sanna
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar