Jag känner någonstans att livet är ohållbart just nu. Jag har svårt att lokalisera mina tankar och vad som är vad. Jag är så rädd att gå upp i vikt, det är en mardröm. Det enda som känns säkert endast är om vikten minskar. Så många förbjudna livsmedel, så mycket kaos och ångest och problem med kroppen. Jag har inte haft regelbunden mens på något år, om alls. Dock har jag använt preventivmedel som jag slutade med för en bra tid sedan men inte fått någon mens. Magen kämpar på med sitt men det har liksom blivit något normalt för mig. Jag lider inte av det för det är så här min kropp nu funkar.
Jag famlar runt i blindo. Räknar kalorier, kompenserar, har panik. Mitt huvud intalar mig att jag borde kunna gå ner två kilo till. Bara två kilo till, sen får jag lov att äta. Vätska borde begränsas, livsmedlen borde justeras, spegelbilden varierar från dag till dag och min kropp hatar mig men mitt huvud hatar mig mer. Jag orkar inte. Jag känner någonstans att kontrollen kontrollerar mig och allt oftare känner jag att jag inte kan fixa det här. Det är bara att lägga sig ner och sluta existera, sluta försöka äta. Jag är 25 år och jag skäms över mig själv så mycket. Jag upplever inte att jag behöver gå upp i vikt. Men jag vill vara smal och samtidigt leva. Jag börjar ge upp. Jag vet inte vad jag ska ta mig till och det stöd jag får känns inte alltid tillräckligt.
Jag vet inte ens vad min fråga är. Jag vet bara inte vad jag ska göra. Nu är det också snart jul och det gör mig stressas. Vad ska jag ta mig till med allt???? Mer info i hemliga rutan. abc

Sjukskötaren Ira svarar
Hej!
Det låter som att du har varit i en tuff situation redan länge och nu börjar det definitivt bli för mycket. Ingen viktminskning i världen får situationen att vända eller dig att må bättre, det kan jag garantera. Kroppen meddelar dig på flera sätt att den inte mår bra, att den inte klarar av sina normala uppgifter. Kanske det är dags att ta ett steg ur
denna tillvaro nu?
Du skrev att du har stöd, men att det inte är tillräckligt. Det skulle vara viktigt att ta en ärlig diskussion om din situation och berätta om ditt behov för mer stöd. Du behöver hjälp med själva ätandet, för det är den centrala utvägen ur en ätstörning. Men därtill behöver du definitivt mycket peppande, övrigt stöd och omsorg. Du är viktig och värd det!
Kom också ihåg att du kan kontakta oss på Livslust HÄR.
Sköt om dig!
<3: Ira
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar