jag har ett stort problem.
Jag är inte en populär person och jag mår inte bra av att jag inte har så många vänner, vissa personer jag känt förut har många vänner men inte jag. Jag har ett par som jag umgås med hela tiden men jag skulle så gärna vilja lära känna nya vänner men jag vågar inte ta kontakt. Hur skall jag göra? jag vill umgås med andra personer också och jag vill att folk skall gilla mig. Men jag är så blyg och vågar aldrig ta kontakt med någon , jag brukar sitta och titta på tv på fredags kvällarna ibland o ha dåligt samvete eftersom de är så många som är ute o gör roliga saker och själv sitter jag inne och tycker synd om mig själv. Jag mår värkligen inte bra av det. Men jag är så blyg och vågar inte ta kontakt med folk och det skulle kännas så konstigt om jag mittiallt skulle lära känna en person fast de vet att jag är blyg. Vad skall jag göra? mår inte bra av detta :(
Hej, nu ska du först och främst gå in på våra informationssidor. Där väljer du först relationer-vänskap och kompis där finns massor med bra tips och råd för hur du kan förändra ditt liv.
Sen ska du också läsa information-själ-självförtroende och självkänsla-x tips till bättre självförtroende och självkänsla.
Du har jätte tur, vi hade månadens tema just självförtroende och självkänsla för en tid sen. Vi samlade en massa bra och användbar information då.
Grundtanken är att du måste gilla dig själv för att andra ska börja gilla att vara med dig. Peppa dig själv i hur bra du är.
Skriv ner en lista på minst 5 saker som du är bra på, sätt upp den på väggen eller på insidan av garderobsdörren om du inte vill skylta med din egen "Pepp-lista"
Läs den varje dag och tänk på allt som du faktiskt är bra på.
Kom ihåg att vi har alla våra gåvor i livet, ingen kan allt men ingen kan inget!!!!
Det finns helt säkert en massa som just du är bra på, det gäller bara att komma på dem.
Det finns bra tips på hur man kan ta kontakt med nya människor, och var man kan hitta dem på informations sidorna.
Idagens läge finns ju alla möjliga hjälpmedel att ta till dessutom, fb, mail sms mm Det är ju trots allt alltid svårare och mera pirrigt att ta första kontakten irl.
Lycka till, hälsar ungdomsinformatören Sanna
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar