Jag brukar sova kl 9 och vakna kl 3 på natten Blomma
Socionomstuderande, praktikant vid Decibel Xenia svarar
Hej på dig!
Först av allt vill jag säga att jag beklagar sorgen. På kvällarna blir tankarna ofta som krångligast. Just när man ska börja sova och kroppen ligger stilla i sängen börjar hjärnan processera allt som har hänt under dagen. Då flödar alla det jobbigaste tankarna fram och det känns som man inte får sömn. Kanske känns det också tomt eller sorligt i hjärtat.
Jag vill att du ska veta att det är helt okej att ha mycket tankar och att det inte är något fel på dig. Det är viktigt att du får prata om din fammo och sörja det att hon gått bort. Kan du ta kontakt med skolkuratorn, skolhälsovårdaren eller någon trygg vuxen om det här? Det finns inga regler för hur man ska göra när man sörjer.
Du kan dessutom skapa goda förutsättningar för somnade. Det betyder att du kan börja varva ner på kvällen, kanske ha någon kvällsrutin som du gör (typ att ha på en ansiktsmask på dig och stretcha lite). Att man inte kollar på skärmar några timmar förrän man far och lägger sig hjälper också med att få sömn. Sen när du kliver ner i sängen kan du prova på att sätta på 10 timmar havsvågorljudfil (från Spotify) eller någon instrumental gitarrmusik på en låg volym och testa om det hjälper. Många människor tycker om att ha bakgrundsljud så att man får sömn.
Vid kl. 02-04 börjar REM-sömnen och under den blir man lättare uppväckt av att det t.ex. är varmt i rummet eller något litet ljud i huset. Är det så att du vaknar av mardrömmar? Om det är så kan du sätta på en mysig lampa och läsa en tråkig bok så blir det lätt att somna om på nytt.
Jag önskar dig fina och mysiga höstkvällar där du får somnat tryggt och säkert. Och du kan ju tända ett ljus för frammo och tänka på era minnen tillsammans samtidigt som du ser höstlöven falla där utanför.
Kram <3
/Xenia
Kommentarer
Inga har kommenterat på denna sida ännu
Skriv kommentar