Mens igen?

18.05.2022
Hej! Min mens slutade för ungefär en vecka sen, men jag tog ett dagen efter piller för ungefär 4 dagar sen och igår började min mens igen, och det kommer väldigt mycket mens igen..Vad beror det på? Kan det bero på dagen efter pillret eller är det nåt jag borde gå och kolla upp?
Tessi klippt

Hälsovårdare och sexualrådgivare Tessi svarar

18.05.2022

Hej,

Din blödning beror antagligen på dagen efter pillret precis som du skriver. Det är en vanlig biverkning av dem att man kan börja blöda och att mensen kan bli oregelbunden, så det är ingenting du behöver oroa dig över.

Kom ihåg att testa dig för graviditet då det har gått tre veckor sedan du tog pillret, bara för att vara helt säker på att du inte är gravid. (vilket i ditt fall låter osannolikt, men det är någonting som ändå rekommenderas.)

Det enda du behöver göra nu är att följa med situationen och att komma ihåg att det är helt normalt att dessa piller rubbar din normala cykel så bli inte orolig om nästa mens (efter denna pågående blödning alltså) inte kommer exakt då den borde göra det.

Skriv in på nytt om någonting känns oklart.

Kram,

Tessi

Kommentarer

Inga har kommenterat på denna sida ännu

Ställ en egen fråga

Skriv kommentar

OBS! Ställ din fråga vid Våga fråga.

Hej!

Jag har levt ganska länge med få och minimala komplex över min kropp. Har relativt nyligen dock fått större komplex över mina bröst. De är helt olika, både storlek och form, ena hänger och bröst...
Läs mera

Undrar vad som felas mina bröst. Don är liksom ömma mera än vanligt och blovit svällda på något konstigt sätt också.
Har haft också i 3 veckor sår ett på vänstra bröstet liksom ovanför bröstvårtan oc...
Läs mera

Hej, igår när jag hade blött igenom (mens då) så tog jag en förpacking med "våtservetter". Det stog rengörnings servetter på dem, MEN jag köpte dem från baby sidan vid halpa halli nära blöjor och sånt...
Läs mera

Hej!
Jag hade en jätte hemsk urinvägsinfektion i hela april månad samt början av maj och fick en antibiotika kur på 20 dagar ungefär. Nu har jag inte haft ont på en vecka och kuren tog slut i måndast....
Läs mera